ADAPTACIJA
ADAPTACIJA
ADAPTACIJA – svarbiausias žingsnis kiekvienos šeimos gyvenime pradedant leisti vaiką į ikimokyklinę ugdymo įstaigą.
Ilgalaikė patirtis bei praktika įrodė, jog adaptacija ir jos sėkmė pirmiausiai priklauso nuo pačių tėvų emocinio pasiruošimo žengiant šį svarbų žingsnį. Taip pat begalo svarbu abipusė bendrystė tarp vaiko šeimos ir ugdymo įstaigos. Abipusis pasitikėjimas ir supratimas dažnai palengvina, pagreitina vaiko adaptaciją darželyje.
Pradžioje tėveliams iškyla labai daug natūralių klausimų:
- Kiek trunka vaiko adaptacija darželyje?
- Koks adaptacijos plana irk ą reikia pasiruošti?
- Dažnai baiminamasi ar bus saugu vaikučiui svetimoje aplinkoje?
Kaip žinia, adaptacijos periodu visa šeima išgyvena itin stiprius jausmus: stresą, nerimą, baimę. Vaiko jausmai taip pat būna itin stiprūs, nes jis dar nemoka savo jausmų kontroliuoti, todėl reakcijos būna labai įvairios.
Adaptacija priklauso pirmiausiai nuo pačio vaiko savybių. Vieni į svetimų žmonių būrį ateina lengvai, kiti – itin jautriai reaguodami. Būtent todėl ir adaptacijos laikotarpis kiekvienam vaikui yra skirtingas. Vieniems pakanka porą savaičių, kitiems prireikia net mėnesio ar dviejų.
Adapaptacijos laikotarpis itin priklauso nuo šių veiksnių:
- Pirmiausiai nuo vaiko amžiaus.
- Vaiko paruošimas šeimoje.
- Taip pat nuo vaiko charakterio sąvybių.
- Nuo turimo vaiko patyrimo;
Mums itin svarbu palaikyti betarpišką bei glaudų ryšį su kiekvieno vaiko šeima, todėl adaptacijos metu yra aptariamas su tėvais kiekvienas pastebėtas niuansas ar situacija. Taip pat labai svarbu pirmąją dieną papasakoti apie savo vaikutį: jo pomėgius, dienotvarkę, miego režimą ir kt. svarbius dalykus.
Mūsų rekomendacija tėvams – atvedus vaiką į ikimokylinę ugdymo įstaigą, nepasiduokite emocijoms. Pirmaisiais gyvenimo metais mamos ir vaiko ryšys yra begalo stiprus, tad mamos ašaras, nerimą, baimę vaikai jaučia ir per atstumą. Vaikai labai jaučia, jei tėvai išgyvena stresą. Tėveliai, būkite atsipalaidavę, pasitikintys savimi ir ramūs. Pasitikėkite ugdymo įstaigos pedagogais.
Ką reikia žinoti tėvams adaptacijos periodu?
- Pradėkite gyventi darželio ritmu
- Būkite nusiteikę ir išlikite ramus, matydami vaiko rytines ašarėles atsisveikinimo
- metu.
- Stenkitės reguliariai lankyti ugdymo įstaigą, taip ne tik palengvinsite, bet ir
- pagreitinsite adaptacijos eigą.
- Iš anksto šeimoje nutarkite, kuris rytais vaikutį ves į darželį. Rytinis išsiskyrimas bus lengvesnis su tuo, prie kurio vaikas mažiau yra “prisirišęs”.
- Neišeikite neatsisveikinę su vaiku.
- Leiskite vaikui pasiimti mėgstamiausią žaislą, kurį jis kasdien nešis į darželį.